led tabela

LED Nedir
LED, kelime olarak Light Emmiting Diode (Işık Yayan Diod) ‘ un baş harflerinden oluşmaktadır. LED’ler, aslında bir yarı – iletken diod olmakla birlikte normal diodlardan farklı olarak jonksiyon bölgelerinde yayınladıkları fotonlar aracılığı ile ışık verirler. Fakat yaydıkları ışık diğer akkor flamanlı lambalar veya flouresant tüplerde olduğu gibi LED’ler her hangi bir termik veya kim yasal işlemler sonucu ışınım yapmazlar. Bu sebeple ömürleri, verimleri çok daha yüksek ve fiziksel boyutları ise tam tersine çok daha küçüktür. Ve yine bu sebeple yüksek ısı yaymadıkları, kırılma olasılıkları bulunmadığı için düşük aktivasyon enerjili patlayıcı sıvıların ve gazların bulunduğu yerlerde ve diğer kazaların ortaya çıkabilecekleri yerlerde kullanılmak için en iyi çözümdür.
LED’ler çok çeşitli kimyasal maddelerden üretilirler. Farklı maddelerin bileşimi ışığın rengini belirler ve böylelikle ışığın rengi elde edilir. Infra-Rouge (Kızıl altı)’dan Ultra-Violette(Mor Ötesi)’ye kadar çok geniş bir spektrumda ışık vere bilecek şekilde üretilirler.

Neden LED Tercih Edilmelidir

* Fiziksel darbelere ve şoka dayanıklıdırlar.
* Güvenilirdirler.
* Uzun ömürlüdürler (100.000 saate kadar ömürleri vardır).
* Düşük güç tüketimlerinden dolayı Solar Enerji ile çalışan(Güneş) devrelerde ve mobil uygulamalarda alternatifsizdirler.
* Yüksek verimli aydınlatma sağlarlar.
* Çok düşük sıcaklık ve düşük ışık kirliliğine sahiptirler.
* Elektromagnetik Interference ve parazit (HUM) oluşturmazlar.
* Hem Indoor (iç mekan), hem de Outdoor(dış mekan) kullanılabilirler.
* Nem ve suya dayanıklıdırlar.
* Uzun vadede daha ucuz enerji tüketim maliyetleri vardır.
* Tek veya bir çok renk bir arada kullanılabilirler.
* Yüksek parlaklık ve yüksek kontrasta sahiptirler.
* Düşük Güç Tüketimi ve düşük ısı yayılımına sahiptirler.
* Kolay kurulma özelliklerine sahiptirler.
* nS(nano saniye)seviyesinde reaksiyon verme süreleri vardır ve bu hızları akkor flamanlı v.b. ışık kaynakları ile kıyaslanamaz üstünlüktedir.
* Cıva, kurşun v.b. Ağır metaller içermez, Çevre dostudur.
* Geleneksel flouresant lambasına karşın ortalama 1/10 güç tüketimi yaparlar.
* Bakıma ihtiyaç duymazlar.
* Küçük boyutlu ve hafiftir.
* Plug-N-Play (Tak ve çalıştır) kolaylığına sahiptirler.
* Mono-kromatik(tek dalga boyu ve tek renkli) ışık kaynağıdırlar. Bu yüzden trafik uygulamalarında benzersizdirler.
* LED’ler, filamanları olmadıkları için, sıradan elektrikli aydınlatma ampullerinden daha dayanıklıdırlar.
* Yeşil, sarı ve kırmızı gece görüşünde ve sisli hava şartlarında trafik uygulamaları açısından, beyaz genel kullanım ve aydınlatma amaçları için iyi bir çözümdür.
* Başlı başına bir bilim dalı haline gelmiş ve sürekli gelişmekte olan bir teknolojidir.
* LED’ler çeşitli aparatlarla birlikte kullanılıp verimliliği ve görselliği artırılabilmektedir.

Bağlantı Şekilleri

Ledler diyot yapısında olduğundan tek yönlü akımla çalışırlar., Renk ve tiplerine göre çalışma voltajları 2V ile 4V arasındadır. Kırmızı ve sarı ışık veren ledler 2-2.5V arasında, beyaz, yeşil, mavi, mor, pembe renkte ışık veren ledler 3-4V arasında voltajlarda çalışırlar. Yüksek güçlü bazı ledlerin yapısında seri bağlantı olup bunlar 7.2V civarında çalışırlar.
3,3 volt ve 20 miliamperde çalışan bir lede uygulanan voltajın artması ile akımının artışı doğrusal değildir. Küçük voltaj artması büyük akım değişimine neden olur ve led yongası bozulabilir. Bu yüzden ledler akım sınırlaması olmayan besleme kaynaklarına doğrudan bağlanmayıp, akım artışına engel olan bir dirençle bağlanır. Seri direnç bağlı led devrelerinde besleme voltajı led voltajının biraz üstünden başlayarak çok yükseklere kadar olabilir. Çok yüksek besleme voltajlarında tek led kullanılması voltajın fazlası direnç üzerinde tutulacağından gereksiz güç kaybı meydana gelir ve tavsiye edilmez Besleme voltajına yakın değere ulaşabilecek kadar ledler seri bağlanırsa devrenin verimi artar. Mutlaka tek led kullanılacaksa o zaman besleme voltajı ile led devresi arasına switching dc/dc düşürücü konvertör devresi konulmalıdır. 12 voltta beyaz led kullanılacaksa bunun için 3 adet ledin seri olarak kullanılması idealdir. Ledler seri bağlandığında toplam voltaj seri bağlanan led sayısının tek led voltajı çarpımı kadar, akım ise tek ledin akımı kadardır.
Ledler zorunlu olmadıkça paralel bağlanmamalıdır. Paralel kullanılacaksa herbir lede ayrı seri direnç bağlanmalıdır. Bunun nedeni, ledler aynı paketten çıksa dahi çalışma voltajlarında küçük farklılıklar olmasındandır. Paralel bağlı ledlerde voltajı en küçük olan led yüksek akım çekerken voltajı en fazla olan led düşük akımla çalışır Her lede ayrı direnç bağlandığında bu sorun ortadan kalkar. Paralel devrelerde toplam akım led sayısının bir led akımı ile çarpımı kadardır.
Ledlerin uzun ömürlü olması kendi akımından fazla akımla sürülmemesine ve aşırı ısınmamasına bağlıdır.
Ledlerin ters gerilime dayanabilme değerleri 4-5 volt arasındadır.

LED TABELA

NEDEN LED TABELA ?

Led tabela , standart tabela sistemlerine kıyasla çok daha etkilidir.
Led tabela iş potansiyelinizi artırmaktadır.
Led tabela sistemleri, standart tabela sistemlerine göre daha küçüktür.
Buna bağlı olarak tabela vergileri çok daha azdır.
Led kayan yazı tabela sistemleri sayesinde ürünlerinizi müşterilerinize doğrudan tanıtabilirsiniz.
Led tabela sistemlerinde birbirinden farklı 24 değişik yazı efekti kullanılmaktadır.
Led tabela sistemlerinin elektrik güç tüketimi çok azdır.
Led tabela sistemleri bilgisayar ile kontrol edilebilme özelliğindedir.

Fiyat almak için 0216 442 27 72 nolu telefondan bizlere ulaşabilir yada info@imrandijital.com   adresine mail çekebilirsiniz.

Bizimle Tanışmanız Sizin ; Sizinle Tanışmamız Bizim Kazancımızdır